hodowla jack russell terrier

JAK kupić rasowego psa Jack Russell Terrier?

Spotykam wiele osób które nie wiedzą JAK KUPIĆ RASOWEGO PSA. 

hodowla jack russell terrier

Wbrew pozorom, dla osoby kupującej rasowego psa po raz pierwszy, nie jest to wcale łatwa sprawa. Żyjemy w takich czasach, że część zakupów robimy przez internet. Jeśli chcemy kupić sprzęt AGD szukamy w internecie opinii i cen danych towarów. Gdy potrzebujemy zaopatrzyć się w ekologiczne warzywa i hummus wyszukujemy EKO sklep w naszej okolicy. Jak zapragniemy mieć świnkę morską udajemy się do sklepu zoologicznego i wybieramy zwierzaczka, który wpadnie nam w oko podczas oględzin.

Zakup psa rasowego nie jest taki prosty. Po pierwsze, w internecie czeka nas wiele pułapek. Dlaczego? Ponieważ myślimy stereotypowo i chcemy podążać znanymi drogami. Chcemy wejść na kilka stron internetowych i otrzymać gotową odpowiedź : Gdzie mogę kupić wymarzonego psa?

Jakie pułapki mogą Cię spotkać ?

  1. Trafisz na stronę ze spisem ogłoszeń, wybierzesz w opcjach swoje województwo lub miasto, potem założysz filtr „segreguj od najtańszego” i gotowe – masz blisko, tanio i szybko. Ale niekoniecznie dobrze.
  2. Trafisz na pseudohodowlę nawet nie zdając sobie z tego sprawy. W końcu w ogłoszeniu napisali „po rodowodowych rodzicach” albo „wydajemy metrykę, certyfikat, dwuletnią gwarancję, poręczenie i złote galoty w komplecie”. To nie są żarty, ludzie podpierają się wszystkimi możliwymi chwytami by wcisnąć Ci swojego szczeniaka. WCISNĄĆ to słowo klucz.
  3. Trafisz na szczenię W PROMOCJI bo hodowca wie, że maluch np. nie słyszy. A Ty się zorientujesz po 2 dniach, potem patrz kolejny pkt.
  4. Trafisz na „hodowcę” który po sprzedaży szczenięcia nie odbierze już od Ciebie nigdy telefonu.
  5. Trafisz na szczenię ZA DARMO ze smyczą za 800 zł.
  6. Mogłabym opowiadać godzinami o patologiach wszelkich ale szkoda naszego czasu moi Państwo.

JAK więc zabrać się za poszukiwania rasowego Jack Russell Terriera ? (albo innego, rasowego szczeniaka)

  1. Namierz najbliższy oddział ZKWP – Związku Kynologicznego w PolsceLINK TUTAJ (spis oddziałów)
  2. Zadzwoń i dowiedz się jakie hodowle wybranej rasy mieszczą się blisko Twojego miejsca zamieszkania. Umów się na wizytę w oddziale w czasie, gdy dyżuruje sekcja wybranej przez Ciebie rasy – dla Jack Russell Terriera proś o sekcję III – TERRIERY. Porozmawiaj w oddziale ze specjalistami – w sekcji spotkasz hodowców, sędziów kynologicznych i asystentów. Zapytaj o uznane hodowle, o charakterystykę rasy, opowiedz do jakich celów chcesz zakupić szczeniaka.
  3. WŁAŚNIE ! Musisz wiedzieć do jakich celów chcesz kupić pieska. Czy ma być to przyjaciel rodziny, czy może piesek przeznaczony do dalszej hodowli jeśli masz takie aspiracje, może ma uprawiać psie sporty, może biegasz maratony i chcesz się dowiedzieć czy Jack Russell będzie odpowiednim kompanem na wielokilometrowych treningach, może chcesz polować, angażować się w dogoterapię, nosework ? A może masz rodzinę z 5 dzieci i zależy Ci aby pies był dla nich fajnym towarzyszem i przyjacielem ?
  4. Pojedź na wystawę psów, sprawdź na którym ringu i o której godzinie odbywa się ocena Twojej rasy, podejdź śmiało do hodowców i pytaj o co chcesz ! Spis wystaw psów w całej Polsce znajdziesz w wyszukiwarce pod hasłem ” wystawy psów ZKWP rok …. ” potem już tylko po odnośnikach przenosisz się na strony konkretnych oddziałów organizujących daną wystawę.
  5. Jeśli nie czujesz się na siłach „mierzyć się” z oddziałem ZKwP lub wystawą, nic straconego. Wpisz w wyszukiwarkę nazwę rasy i skrót ZKWP. W końcu szukasz RASOWEGO psa, prawda? Przejrzyj ogłoszenia na OLX, znajdziesz tam wiele ogłoszeń renomowanych hodowli i w łatwy sposób ominiesz „prawie rasowe” psy, ponieważ na OLX jest obowiązek wpisywania nazwy hodowli i stowarzyszenia do którego ona należy. Jeśli jakieś ogłoszenie Ci się spodoba, skieruj się na stronę internetową hodowli. Obejrzyj kilka – kilkanaście stron internetowych. Sprawdź, czy dana hodowla na pewno należy do ZkwP, możesz zadzwonić do Oddziału do którego należy hodowla (porządne hodowle zwykle zawierają tę informację na swoich stronach internetowych).  Pooglądaj zdjęcia suk hodowlanych i reproduktorów. Może któryś wpadnie Ci w oko. Napisz e-mail do kilku hodowli, lub wykonaj telefon. Pytaj o najbliższe plany hodowlane, o obecne mioty. Powiedz koniecznie jakiego psa poszukujesz. Rozmowa powinna wydawać Ci się sympatyczna, ważna jest nić porozumienia z hodowcą. Jeśli uważasz, że hodowca nie mówi Ci całej prawdy, kręci, kombinuje, lub wciska Ci kit, podziękuj. Nie pytaj w pierwszym zdaniu o cenę. Większość hodowców odbiera takie pytanie jako Twój jedyny priorytet, a oni nie chcą sprzedawać szczenięcia komuś, komu wszystko poza ceną jest obojętne.
  6. Jeśli jesteś już po pierwszym kontakcie z hodowlami, możesz przeanalizować która przypadła Ci do gustu najbardziej. Zwykle decydują nasze sympatie – jeśli hodowca zrobił na Tobie dobre wrażenie, czujesz że jest profesjonalistą, ma w Twoim przekonaniu piękne psy, to jest już dobra droga do rozmowy z nim o konkretach.
  7. Odezwij się do hodowcy drugi raz i zadecyduj o rezerwacji szczenięcia. Może będzie to szczenię z już narodzonego miotu, a może dopiero zaplanowanego. Przypomnij hodowcy jakiego psa szukasz. Możesz dać do zrozumienia w jakich pieniądzach chciałbyś się „zmieścić”.
  8. Odwiedź hodowlę. Fajny hodowca zaprosi Cię na wizytę,  opowie Ci jak wygląda cały proces zakupu, pokaże przykładową umowę kupna sprzedaży, doradzi co kupić do domu przed przyjazdem pieska, przedstawi swoje psy i pozwoli Ci spędzić z nimi parę chwil, sam bacznie obserwując jaką masz „rękę” do zwierząt 🙂
  9. Bądź gotowy na to, że gdy narodzą się szczenięta hodowca nie powie Ci od razu który maluch będzie „twój”. To musi trochę potrwać, hodowca musi ocenić maluchy, obserwować jak rosną, poznać ich kształtujące się dopiero charaktery. Nie upieraj się na konkretne szczenię. Jeśli wybrałeś dobrego hodowcę, on wybierze Ci dobrego psa, dopasowanego do Twoich potrzeb, biorąc pod uwagę Twoje oczekiwania i rozmawiając z Tobą o możliwych opcjach.
  10. Proś często o zdjęcia i filmiki szczeniąt, obserwuj jak się zachowują. Mają być tłuściutkie, wesolutkie i pocieszne. Możesz poprosić hodowcę o wyznaczenie terminu wizyty na odwiedziny miotu.
  11. Jeśli na którymkolwiek etapie oczekiwania na zarezerwowane szczenię zdecydujesz się kupić malucha w innej hodowli, albo odstąpisz od decyzji lub ją odroczysz, poinformuj o tym hodowcę. Dla nas rezerwacja szczenięcia jest święta.

Jak widzisz poszukiwanie szczenięcia należy zacząć tak na prawdę od poszukiwania DOBREGO HODOWCY. Warto poczekać na swojego wymarzonego szczeniaka te kilka – kilkanaście tygodni, aby mieć pewność że kupujemy nie tylko zdrowego i zrównoważonego pieska – przyjaciela na 15 lat, ale również przyjaźń i wsparcie kogoś, kto zna się na psach i będzie pomocny w każdej kynologicznej dziedzinie, od wychowania po zdrowie naszego psa. Mam nadzieję, że pomogłam Ci trochę i gdy podejmiesz tą najlepszą decyzję będziesz już wiedzieć jak kupić rasowego psa Jack Russell Terrier 🙂

hodowla jack russell terrier